Almanya´da Dil Eğitimi

Almanya Harçlar ve Yaşam Masrafları
7 Ağustos 2018
Almanya´da Konaklama
7 Ağustos 2018

Almanya´da Dil Eğitimi

Almanya’da eğitim almak isteyen her öğrenci eğitime başlamadan önce Almanca dilini iyi bir seviyede öğrenmek zorundadır. Eğer gerçekten amaç eğitim ise Almanca olmazsa olmaz ve eğitimin temelidir. Almanya’da son yıllarda İngilizce eğitimde yaygınlaşmaya başlamıştır  ama buna rağmen Almanca sosyal yaşam ve üniversitede başarı için üzerinde durulması gereken bir konudur.

Her zaman  “Yabancı dili konuşulduğu ülkede öğrenmek” en iyisidir. Almanya’da değişik seviyelerde ve değişik imkânlarda birçok Almanca kursu bulmak mümkündür. Bir göçmen ülkesi olan Almanya’da uyum kursları sadece günlük yaşama hazırlarken, üniversite eğitimine hazırlayan kurslarda yabancı öğrencilere değişik alternatifler sunmaya devam ediyor. AED, birlikte çalıştığı kurslarda kalite ve başarıya dikkat etmekte, öncelikle bu şartları aramaktadır.

Dil kurslarını özel dil kursları ya da üniversite kursları olmak üzere iki şekilde almanız mümkündür. Almanya’ da bazı üniversiteler kendi bünyelerinde dil kursları açmış ve bu kurslarda üniversite eğitimine yönelik dil kursları vermektedirler. Kendi bünyesinde dil kursları olan bu üniversiteler şartlı ön kabul başvurusu yapan öğrencilere dil kursu kabulü gönderirler ve öğrencilere dil eğitimi vererek DSH/TESTDAF sınavlarına hazırlarlar. Şartlı ön kabul verip kendi bünyesinden dil kursu açmamış üniversiteler ise öğrencileri üniversite eğitimine yönelik kurs veren özel dil kurslarına yönlendirirler. Öğrenciler bu dil kurslarına dil öğrenirler ve dil sınavlarına hazırlanırlar.

Bu kursların maliyetleri değişkenlik göstermektedir. Üniversite dil kursu maliyetleri 1000-2000 € arasında değişirken, özel dil kursu maliyetleri 2000-3000 € arasında değişir.

Dil Kurslarının Yapıları Hakkında Bilgi 

Grundstufe (Temel Seviye/Başlangıç Seviyesi)
Grundstufe A1
Grundstufe A2

Mittelstufe (Orta Seviye)
Mittelstufe B1

Mittelstufe B2

Oberstufe (Üst Seviye)
Oberstufe C1

Kurlar ortalama olarak 2 Ay sürer ve öğrenci C1 seviyesine geldiğinde Yüksek Okullara Giriş Hakkı Sınavı (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang) DSH ve TestDaf sınavına hazırlanmaya başlar ve C1 seviyesini başarı ile bitiren bir öğrenci Dsh veya TestDaF’tan birine girerek öğrenime başlama hakkı kazanır. Üniversitelerin istediği dil sınavları değişmektedir.

DSH 4 bölümden oluşur.

1-İlk olarak dil bilgisi ve bilimsel dil kullanımı
2-Duyduğunu yazma yorumlama ve özetleme
3-Verilen bir paragrafla ilgili sorulara cevap yazma
4-Verilen bir konu üzerinden paragraf yazma.

TestDaF, Federal Almanya Cumhuriyeti’nde yükseköğrenim görmek isteyen veya en azından dil düzeyini gösteren resmi bir belgeye ihtiyaç duyan Almanca öğrenenler için bir sınavdır.

TestDaF sınavı Hagen’deki TestDaF-Enstitüsü tarafından merkezi şekilde geliştirilip, değerlendirilip yaklaşıl 80 ülkede lisanslı test merkezleri tarafından uygulanmaktadır. Tüm sınav katılımcıları aynı soruları almaktadır. Sınavlar eğitilmiş sınav kontrol uzmanları tarafından değerlendirilmektedir.

Sınav sonucu, 3 seviyeden birine tasnif edilir.

TestDaF Seviye 5 (TDN 5)

TestDaF Seviye 4 (TDN 4)

TestDaF Seviye 3 (TDN 3)

Bu dil seviyeleri, Avrupa Birliği Dil Komisyonu’nun Ortak Avrupa Çerçeve Bildirgesi’ne göre Dil Seviyesi B2.1 ve C1.2 seviyelerine karşılık düşmektedir.

Yabancı öğrencilerin lisans/yüksek lisans programlarına direk kabul alabilmeleri için en az DSH 2 ya da TESTDAF 4 sertifikalarını almaları gerekmektedir.

Advertisment ad adsense adlogger