Almanya´da Konaklama

Almanya´da Dil Eğitimi
7 Ağustos 2018
Almanya´da Burslar ve KYK Kredileri
7 Ağustos 2018

Konaklama

Almanya’da barınma ihtimallerinin çok çeşitli oluşu daha uygun şartlarda bir seçenek bulmayı kolaylaştırır. Tek kişilik daireler yanında çoğunlukla bağımsız veya daire içinde (Wohngemeinschaft WG) odalar kiralanır. Oda genişlikleri genellikle 10-25 m2 arasında değişir. Kira değerleri oda genişliğine, bina kalitesine, şehre ve şehirdeki konuma bağlı olarak Almanya çapında 200 ila 400 Euro arasında değişmektedir.

Dönem başlarında oda bulmak hemen hemen bütün Almanya’da çok zor olduğundan sömestr başlamadan uzun bir zaman önceden rezervasyon yapılması çok önemlidir. Kısa süreli barınma için çok sayıdaki gençlik yurtları (Jugendherberge) uygun bir alternatiftir. Ortalama 12 Euro günlük ödeme ile buralarda kalınabilir. Çoğu gençlik yurdunda kahvaltı verilmektedir.

Öğrenci yurtlarında bulunan 10-20 m2 odaların yanı sıra, ortak kullanılan mutfaklar, ortak kullanılan banyo ve tuvaletler, dinlenme odaları, kantin, kafe, çamaşırhane, masa tenisi salonu, müzik odası ve benzeri imkânlar vardır. Ancak, sınırlı kontenjanları ve yoğun talep sebebiyle dolu olan bu yurtlarda yer bulabilmek için çok önceden başvurmak gerekmektedir.

Tek kişilik daireler genellikle 15-40 m2 arasında değişir. Bu daireler bir oda içinde ufak bir mutfak ve tuvalet, banyodan oluşur. Kira ücretleri Almanya genelinde 300 ila 800 Euro arasındadır.

Öğrencilerimizin istemesi durumunda kurumumuz öğrencimize, kursuna veya üniversitesine en yakın yerde yurt veya kiralık ev bulur.

Not: Almanya’da kalıcı olarak gelmiş olan herkes, geliş tarihinden itibaren en geç 5 gün içerisinde ikametgâh bildirimi yapıp İkametgâh İlmühaberi almak zorundadır. Bu belgeleri  AED’nin danışmanları eşliğinde çıkartabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger