Macaristan Harçlar ve Yaşam Şartları

Macaristan Çalışma Şartları
7 Ağustos 2018
Macaristan Dil Eğitimi
7 Ağustos 2018

Harçlar ve yaşam Şartları


Macaristan’da üniversite ücretleri 1600 Euro’dan başlar, sosyal bilimler bölümleri ve bazı mühendislikler 3500 Euro’dur, Mimarlık 4600 Euro. Tıp, diş hekimliği ve eczacılık bölümlerinde ise yıllık üniversite ücretleri 13-14.000 Euro civarındadır. Bu ücretler hem vakıf üniversiteleri hem de diğer birçok yurtdışı eğitim seçenekleriyle kıyaslandığında çok ekonomiktir.Yaşam giderleri ve cep harçlığı.

Macaristan ekonomik yaşam maliyetleri ile üniversite öğrencileri için oldukça avantajlı bir ülkedir. Yabancı bir öğrencinin aylık yemek, ulaşım, harçlık ve sosyal ihtiyaçları için harcayacağı miktar 250-400 Euro civarındadır. Türkiye’de eğitim almanın da bir maliyeti olduğunu unutmayın!

Birçok öğrenci ve veli, maliyet hesaplaması yaparken yurtdışı seçeneğindeki tüm giderleri ek gider olarak algılar. oysa Türkiye’de okumakta olan öğrencilerin de bulundukları şehir ve sosyal ortama göre değişen giderleri vardır, ve özellikle büyük şehirlerde okuyan  öğrencilerde bu giderler yurtdışı maliyetlerinin bile üzerinde olabilmektedir.

Advertisment ad adsense adlogger