Macaristan Kabul Şartları

Macaristan Eğitim Sistemi
7 Ağustos 2018
Macaristan Çalışma Şartları
7 Ağustos 2018

Kabul Şartları

who can apply hungary

Macaristan üniversitelerinde eğitim alabilmeniz için Lise diplomanız kayıt için yeterli. İster düz lise, ister meslek lisesi ya da imam hatip lisesi mezunu olun fark etmiyor. Macaristan’da üniversite eğitim almanız ve idealinizdeki bölümü okumanız için lise diplomanız yeterli oluyor! Denklik sizin için önemli ise YÖK’ün sürekli değişen kurallarını takip ederek YGS ve LYS’den minimum puanları almanız gerekiyor.

Yabancı öğrenciler, ilk olarak Üniversite Hazırlık Programına kabul edilirler. Hazırlık sınıfında öğrencilere İngilizcenin yanı sıra, seçmek istediğiniz bölüm doğrultusunda dersler verilir. Bu dönemi başarıyla tamamlayan öğrenciler, eğitim almak istediği bölüme kabul edilirler.

Hem İngilizcesi hem de bölümü ile ilgili dersleri çok iyi derecede olan öğrenciler, ilgili üniversite tarafından düzenlenen muafiyet sınavına katılabilirler. Muafiyet sınavından geçebilen öğrenciler, hazırlık yılı okumaya gerek kalmaksızın üniversite eğitimine başlayabilirler.

İngilizce bilgisi, hazırlık programına katılacak kadar iyi olmayan öğrenciler, yoğunlaştırılmış İngilizce programı almaları gerekir. Yoğun İngilizce eğitimi içeren bu program sonunda öğrenciler, hazırlık (foundation) eğitimine alınırlar ve bu eğitim sonunda bölümlerine başlayabilirler.

Macaristan’da lisans eğitimi 3 yıl ( bazı mühendislik bölümlerinde 3,5 – 4 yıl), Master eğitimi ise genellikle 2 yıl , bazı üniversitelerde ise 1 yıl sürer. Tıp eğitimi 6 yıl, Diş Hekimliği ve Eczacılık ise 5 yıldır.

Advertisment ad adsense adlogger