Çekya’da Çalışma Hakkı

Çekya’da Üniversite Kabul Şartarı
10 Eylül 2018
Çekya’da Harçlar ve Yaşam Masrafları
10 Eylül 2018

Çekya’da Çalışma Hakkı

Avrupa’nın kalbinde 10 milyon vatandaşı ile yer alan Çek Cumhuriyeti; kuzeyinde Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güneyinde Avusturya ve doğusunda Slovakya ile komşudur. İşsizlik oranının düşük olması, kaliteli eğitim yapısı, güvenlik, yaşam maliyeti ve gelirin uyum içinde olması gibi sebepler, Türkler için de Çek Cumhuriyeti’nde yaşamayı cazip hale getiriyor. Çek Cumhuriyeti’nde vize, oturma İzni ve vatandaşlık ile ilgili bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Çek Cumhuriyeti Vizesi:

1993 Yılında Kadife Devrimi ile Çekoslovakya’dan ayrılan Çek Cumhuriyeti, 2004 yılından beri Avrupa Birliği üyesi olup Schengen bölgesinde yer alıyor yani Çek Cumhuriyeti’ni ziyaret etmek isteyen Türkiye gibi üçüncü dünya ülke vatandaşları vize almak zorunda:

  • Kısa dönem vize ile Çek Cumhuriyeti’nde 180 gün içinde en fazla 90 gün kalabilirsiniz.
  • Çek Cumhuriyeti’ne yerleşmeye karar verdiğiniz ve Çek Cumhuriyeti’nde daha uzun süre kalmak istiyorsanız uzun dönem vizeye veya oturum iznine başvurmak zorundasınız. Uzun dönem vize ve oturum izni 3 aydan fazla olan süreyi kapsamaktadır.

Uzun dönem vize başvuruları, vatandaşı olduğunuz ülkedeki Çek elçiliklerinde yapılır. Çek Cumhuriyeti’nde uzun dönem vizeye; eğitim, istihdam, iş, davet, aile ve kültür amaçlı başvurabilirsiniz. Çekya uzun dönem vizesine başvurmak için mutlaka kalış amacınız (purpose of stay) olması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti’nde Daimi Oturum ve Çek Vatandaşlığı:

Ancak Çek Cumhuriyeti’nde uzun dönem oturum izni ile aralıksız olarak ülkede 5 yıl yaşadıktan sonra daimi ikamet için başvuruda bulunabilirsiniz. Daimi ikametinizi aldıktan 5 yıl sonra ise Çek vatandaşlığı için başvurabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti vatandaşlığı alabilmek için Çekçe dil yeterliği, tarih ve kültür gibi başlıklardan sorumlu olduğunuz bir sınava girmeniz gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti’nde İş Kurmak

Çek Cumhuriyeti’nde yatırım yaparak kendi işinizi kurabilirsiniz. Daha sonraki aşamada işveren olduğunuz için oturum iznine ve daimi ikamet iznine başvurmanız mümkündür. Ancak sağlam bir iş planınızın, neden çekya’da sürekli oturum sahibi olmanız gerektiği için sağlam argümanlarınızın olması, mülakatlardan başarıyla geçmeniz ve daha birçok belge hazırlığı gerekmektedir. Çekya’da iş kurmak otomatik olarak oturum almak demek değildir! 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir