Almanya’da Eğitim

Üniversite Sistemi

almanya-uni

Eğitim Sistemi

almanya-egitim

Kabul Şartları

almanya-kabul

Çalışma Hakkı

work

Harçlar ve Yaşam Masrafları

harclar

Almanya'da Dil Eğitimi

dil

Konaklama

konaklama

Burslar ve KYK Kredisi

burslar

Berlin Teknik Üniversitesi

berlin-teknik-universitesi

Berlin Humboldt Üniversitesi

berlin-humbold

Freie Üniversite Berlin

freie-uni

Aachen Üniversitesi

aachen

Bonn Ren Friedrich Wilhelm Üniversitesi

bon-uni

Duisburg Essen Üniversitesi

Duisburg

Frankfurt Goethe Üniversitesi

gothe

Freie Üniversite Berlin

freie-uni

Hamburg Üniversitesi

hamburg-uni

Hannover Üniversitesi

hannover-uni

Heidelberg Üniversitesi

heidelberg-uni

Münih Ludwig Maximilians Üniversitesi

ludwig-uni

Münih Teknik Üniversitesi

munich-teknik-uni

Paderborn Üniversites

paderborn-uni

Stuttgart Üniversitesi

stuttgart-uni1

Clausthal Teknik Üniversitesi

ludwig-uni

Neden Almanya?

NedenAlmanya
Sadece Almanya olarak değil, genel açıdan bakmak gerekirse “Dil nerede konuşuluyorsa orada öğrenmek” her zaman en iyi seçimdir. Dil eğitimi için Türkiye’de bir öğrencinin yaptığı masraf karşılığında Almanya’da daha kaliteli bir eğitimi burada harcadığınız paranın hemen hemen yarısına alabilirsiniz. Birlikte çalıştığımız dil kursları size sadece dil eğitimi vermekle kalmıyor, ayrıca sizi Almanya’da sosyal hayata, üniversite eğitimine de hazırlıyor. Bu konuda AED olarak özellikle dikkatli davranıyoruz. Kendinizi eğitime ve Almanya’da sosyal hayata hazır hissetmezseniz eğitim hayatınızda da başarılı olamazsınız. Bu konunun öğrencilerimiz için önemli olduğunu düşünmekte ve daha dikkatli adım atmaktayız.
Peki, Almanca öğrenmek neden avantajlı?

Çünkü Almanca Avrupa’nın altın anahtarıdır. Almanca öğrenmek bu anahtara sahip olmaktır. Ülkemizin en önemli ekonomik ortaklarından biri olan Almanya’nın Türkiye ile sağlam ve köklü ekonomik ilişkileri vardır. Yaklaşık 10-15 yıl öncesine bakacak olursak İngilizce bilmek çok önem taşımakta idi, artık başka bir yabancı dil bilmek gerekliliği doğdu ve seçenekler arasında kesinlikle Almanca ilk sırada.
Ayrıca Almancayı öğrenmek ilk başta zor gibi görünse de en az bir İngilizce, Fransızca, İspanyolca kadar kolay ve akıcıdır. Alman dili, Almanya’da eğitim için gereklidir, iyi bir Almanca bilgisi eğitiminizin süresini kısaltacağı gibi sosyal ve kültürel anlamda da Almanya’da rahat bir yaşantının anahtarıdır.
Dünya’da yaklaşık olarak 100 milyon insanın ana dili olmakla birlikte 80 milyon civarında insanın ise ikinci dilidir Almanca, Avrupa Birliği içinde yaşayan yaklaşık 90 milyon kişinin (%18) ana dilidir. Avrupa Parlamentosunda çalışma dili olarak İngilizce ve Fransızcanın yanında 3.dildir.

NEDEN ALMANYA ÜNİVERSİTELERİ

  • Almanya Üniversiteleri eğitiminin kalitesi, düşük öğrenim/harç ve öğrencilere sunduğu imkânlarıyla birçok öğrencinin hayalini kurduğu üniversitelerdir.
  • Lisans mezuniyeti sonrasında direkt yüksek lisans kabulü alınabilmektedir. Aynı şekilde yüksek lisans sonrasında ise doktora imkânı vardır.
  • Almanya’da Üniversite öğrencilerine 240 yarım gün veya 120 tam gün resmi olarak çalışma izni verilmektedir.
  • Almanya’ daki devlet üniversitelerinden mezun olan öğrencilerin Türkiye’ de YÖK denklikleri bulunmaktadır. Türkiye’ den Almanya’ ya okumak için giden öğrenciler ülkemizde üniversite sınavında belli bir sıralamaya girip okumak istedikleri dört yıllık bir bölüme yerleştikleri için YÖK denkliğinde herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır.
  • Almanya Üniversitelerinin dönemlik öğrenim/harç ücretleri (eyaletlere göre değişmekle birlikte) ortalama 270 € dur. Bazı üniversitelerde öğrenim/harç ücretleri daha da düşük olabilmektedir.
  • Almanya’daki yüksek lisans programları artık hem Almanca hem de İngilizce olarak verilebilmektedir.
  • Almanya yüksek yaşam kalitesine sahip ülkelerin ön sıralarında gelmektedir. Hayat kalitesi yüksek, ulaşım problemini çözmüş, alt yapısı sağlam ve çoğu Avrupa ülkelerine göre suç oranları daha düşüktür.
  • Almanya Türkiye’den sonra Türklerin yoğun olarak yaşadığı ikinci ülkedir.
  • Dünya üzerinde Almanca konuşan insanların yüzdesi oldukça yüksektir. Dolayısıyla bu dili bilmek hayatınızın her alanında size faydalı olacaktır.

Devlet üniversitelerinde lisans seviyesinde uluslararası öğrencilerden öğrenim harcı alınmaz; yüksek lisans veya doktora yapmak istiyorsanız öğrenim harcı ödemeniz gerekir. Ancak Almanya’da yüksek öğrenimini sürdürmeyi düşünen uluslararası öğrencilere yönelik destek destekli, özel veya kurumsal düzeyde düşünebileceğinizden daha fazla burs imkânı mevcuttur. Burs şartlarını taşıyıp taşımadığınızı görmek için okumaya devam edin!

İşte başlangıç için 9 burs seçeneği…

 

Devlet destekli burslar

 

Alman hükümeti, öğrenim görmek için Almanya’ya gelen uluslararası öğrencilere yönelik burs imkânları sunmak adına her yıl belirli bir miktar ayırmaktadır.

 

1. DAAD (Alman Akademik Değişim Servisi) Bursları

 

Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) farklı derecelerde (lisans, yüksek lisans, doktora) en geniş devlet destekli burs imkânlarını sunar. Aynı zamanda size yol gösterecek olan, kullanımı kolay bir burs veritabanına sahiptir.

https://www.daad.de/deutschland/stipendium/datenbank/en/21148-scholarship-database/?status=&origin=&subjectGrps=&daad=&q=&page=1&back=1

 

2. Erasmus +

 

Eğer bir Avrupa ülkesindenseniz, Erasmus + bursu almaya hak kazanabilirsiniz. Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen Erasmus +, Avrupa’da bir değişim program kapsamında öğrenim gördüğünüz süreçte geçim masraflarınızı karşılama amaçlı verilir. Almanya’nın Erasmus öğrencileri arasında en çok tercih edilen ülkelerden biri olması da yine bu bağlamda ilgi çekici bir gerçektir.

http://eacea.ec.europa.eu/erasmus_mundus/funding/scholarships_students_academics_en.php

 

Devlet destekli olmayan burslar

 

Uluslararası öğrencilere yönelik, devlet destekli olmayan pek çok burs imkânı mevcuttur. Bunlar çeşitli araştırma alanlarına ve akademik disiplinlere göre belirlenir ve genellikle üstün başarılı olan öğrencilere verilir.

 

3. Uluslararası Öğrencilere Yönelik Heinrich Böll Bursları

 

Hem yerli hem de uluslararası öğrenciler lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerinde öğrenim görürken Heinrich Böll Stiftung Derneği’nden burs alabilmektedir. Bir akademik yıl içerisinde 2 kez başvuru alınmaktadır. Vakit kaybetmeden başvurunuzu yapın!

http://www.boell.de/en/foundation/application

 

4. Deutschland Stipendium

 

Üstün başarılı uluslararası öğrenciler bu program aracılığıyla, aylık 300€ burs almaya hak kazanabilirler. Kamu-özel ortaklığına dayalı olarak, işletmeler, kuruluşlar veya özel kişiler başarılı öğrenciler için aylık 150€ katkıda bulunabilmektedir – bu miktar federal hükümet tarafından ilave 150€ ile tamamlanmaktadır.

http://www.deutschlandstipendium.de/de/2319.php

 

5. Kurt Hansen Fen Bursları

 

İlaç şirketi Bayer, Fen alanında öğretmen olmak isteyen uluslararası öğrencilere özel bir burs sunmaktadır. Farklı alanlarda finansal destek imkanları vardır.

http://www.bayer-foundations.com/en/kurt-hansen-scholarships.aspx

 

Üniversiteye Özgü Burslar

 

Büyük öğrenci şehirlerinin çoğunda olduğu gibi, Almanya’da adını duyurmuş üniversitelerin pek çoğu kendilerine özel burs imkânlarına sahiptir. Size fikir vermek adına bunlardan 4 tanesini seçtik…

 

6. Frankfurt Maliye ve İşletme Okulu Doktora Öğrenim Harcı Muafiyeti

 

Frankfurt Maliye ve İşletme Okulu her yıl, maliye, muhasebe, matematik ve işletme okullarında İngilizce bir programda öğrenim gören 10 doktora öğrencisine öğrenim harcından muaf olma imkânı sunar.

http://www.frankfurt-school.de/content/en/education_programmes/doctoral/tuition0.html

 

7. RWTH Aachen Üniversitesi Bursları

 

Aachen Üniversitesi Times Yüksek Öğretim İtibar Sıralaması’nda ilk 100’de yer almakta olup öğrencilerine oldukça fazla burs imkânı sunmaktadır. Hem uluslararası hem de yerli öğrencilere yönelik destek seçenekleri mevcuttur. Aşağıda verilen link üzerinden bu üniversitedeki burs imkânları hakkında arama yapabilirsiniz.

http://www.rwth-aachen.de/go/id/dyiv/lidx/1

 

8. Uluslararası Araştırmacılara Yönelik FRIAS Cofund Burs Programı

 

Araştırma alanındaki başarıları ile bilinen Freiburg Üniversitesi, herhangi bir araştırma programına kayıt olan uluslararası öğrencilere çok sayıda burs imkânı sunar. Burs duyuruları genellikle yaz aylarında yapılmaktadır – dolayısıyla ilgili sayfayı kontrol etmeyi unutmayın!

http://www.frias.uni-freiburg.de/en/routes-to-frias/cofund

 

9. Sahra Altı Afrika Ülkelerinden Gelen Öğrencilere Yönelik DRD (Kalkınma Araştırma Birimi) Bursları

 

Sahra Altı Afrika ülkelerinden gelen başarılı yüksek lisans öğrencileri bu burs seçeneğinden faydalanabilmektedir. Almanya’da tam zamanlı olarak öğreniminizi sürdürdüğünüz sırada burs başvurusu yapmak için araştırma planlarınıza ilişkin bir tasarı sunmanız gerekmektedir. Detaylı şartlar ve daha fazla bilgi için bakınız: http://www.drd-sa.org/index.php/scholarships-in-development-studies.html

 

Mevcut bazı burs seçenekleri hakkında bilgi edindiğinize göre neden Almanya’daki eğitim programları hakkında araştırma yapmaya başlamıyorsunuz?

Advertisment ad adsense adlogger